.

Celý článek Jindřichohradecký denník

Je mnoho občanů Jindřichova Hradce, kteří ví kolik je v našem městě rockových nebo jiných kapel či hudebních sdružení. Je určitě málo těch, kteří slyšely něco o bluegrassu a blugrassové muzice. Jednou ze skupin kterým tento hudební žánr učaroval je jindřichohradecká skupina Grass&Roses. A co to vlastně je bluegrass? Jde o styl hudby, který vznikl ve čtyřicátých letech minulého století v USA. Charakteristický je především použitými hudebními nástroji a způsobem zpěvu. Tradiční složení skupiny používá pět základních akustických nástrojů: pětistrunné banjo, mandolínu, kytaru, housle a kontrabas. Jednou z prvních skupin byla Blue Grass Boys, kterou založil Bili Monroe, podle které dostal tento styl svůj název.

Mezi vyznavače tohoto stylu patří již zmíněný jindřichohradecký Grass&Roses.

Skupina Grass&Roses vnikla v roce 2004, ale teprve od roku 2006 začala vystupovat pod tímto názvem. „Jinak jsme spolu hráli už dlouho předtím, v různých hudebních sestavách, které se ale rozpadly a zbyli opuštění členové. Ti pak objevili Honzu Hirše s jeho tatínkem Jirkou a tím se kapela pomalu ustálila do nynější sestavy," popisuje vznik kapely David Šak Peroutka.Dnes jsou členové kapely:

 kytara - David Šak Peroutka,

 fiddle - Martin Tonda Pavlíček,

 banjo - Honza Hirš,

 basa - Jirka Hirš

Josef Bobr Tunka - mandolína.

K této hudbě se všichni dostali přes tremp a trempskou muziku. Od ní to byl krok ke country a nakonec k bluegrassu. „Hrajeme muziku, kterou máme rádi, zkoušíme nové věci. Hrajeme to co se nám líbí a jsme rádi, když si naše hraní najde své posluchače a fanoušky," vysvětluje Martin Tonda Pavlíček.

Členové Grass&Roses jsou naladěni na vlnu bluegrassu, hrají převážně převzaté věci ale, snaží se i o vlastní texty na americké originály. „Učitě  ale nejsme nijak ortodoxní a rádi si poslechnem i jiné hudební žánry, jako je beat, rock, ele  třeba i vážná hudba. Dokážu poslouchat skoro všechno, ale hlavně mám rád americký tradicional," prozradil Jirka Hirš.

„Vystupujeme na country bálech, hráli jsme na tradičním Maratónu písniček ve Štítném a na různých poslechových akcích. Jezdíme si také zadžemovat na různá bluegrassová amatérská setkání," říká David Šak Peroutka.

„Vidět hrát nás můžete také v různých hospůdkách. Naší domovskou je hospůdka U Sísy," sdělil Martin Tonda Pavlíček.

Kapela zapracovala také na své demo nahrávce s názvem Nečekaná společnost.„ Měli bychom se zmínit proč vůbec vznikl název Nečekaná společnost. Ten vychází totiž ze stylu našeho hraní, kdy na písničky navazují rychle hrané instrumentálky. Posluchač čeká staré známé fláky, a my chrlíme jednu bluegrasovou pecku za druhou. Ovšem na ty starý věci nakonec dojde také," vyjádřil se David Šak Peroutka. „Na nahrávce je pouze pět věcí z naší tvorby a je určena pro naše kamarády a fanoušky pro radost,"  Nahrávání probíhalo ve studiu u Petra Pokovby a musím říct, že jsme si ho opravdu užívali. Petr je profesionál, trpělivě donekonečna ladil jednotlivé nahrávky a vedl naše v tomto směru nezkušené snažení k výsledku ze kterého máme dobrý pocit“ sdělil Jirka Hirš.

Cíle kapely Grass&Roses jsou celkem skromné. „Určitě chceme hrát svojí muziku, hrát pro lidi, kterým se naše muzika dostane pod kůži,"dodávají členové kapely, o nichž se můžete dočíst také na jejich webových stránkách http://grassandroses.webgarden.cz/.

02.08.2011 19:53:38
grassandroses
bluegrass forever
zápatí_edit5.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one